Obchody 50 lat Kendo w Polsce za Nami.
Gdy w 1973 roku Pan Takao Mizushima przyjeżdżał do Polski, zapewne nie zakładał, że będzie “ojcem” tak licznej grupy ludzi, którą przez pokolenia zwiąże miłość do japońskich sztuk walki, pasja, wytrwałość w dążeniu do celu i samodoskonalenia w duchu Bushido.
Gdy Sensei Konrad Szczepara, wspólnie z Sensei Takao Mizushimą rozpoczęli treningi w Łodzi mieczami “machało” kilku zapaleńców. Do wspólnego świętowania dołączyło ponad 200 osób trenujących Kendo obecnie i w przeszłości, założycieli Dojo w całej Polsce, byłych i obecnych Reprezentantów Polski podczas Mistrzostwo Europy i Świata od 1973 roku oraz Sensei z Polski i zza granicy, którzy od wielu lat wspierają rozwój polskiego kendo, iaido i jodo. Była to ogromna impreza, która objęła swoim zasięgiem wszystkie trzy dyscypliny. Odbyła się dzięki wysiłkom całego Zarządu PZK, Komisjom Kendo, Iaido i Jodo, Komisji Marketingowej, organizatora lokalnego - Wrocławskiego Stowarzyszenia Kendo oraz paru innym dobrym duszom, które udzieliły swojego wsparcia. Wszystkim należą się ogromne podziękowania i gratulacje za udane wydarzenie.
Kendocy mieli okazję ciężko trenować oraz przygotowywać się do zaplanowanych egzaminów pod okiem doskonałych nauczycieli. Trenowaliśmy podzieleni na grupy zaawansowania - od najmłodszej grupy Kyu do 5-6 danów, a treningi były podzielone na panele, który Trenerzy prowadzili wymiennie, a treningi kończyły się wspólnym jigeiko.
Seminarium jodo zaczęło się już w środę 15 listopada wieczorem i trwało do piątku. Na zgrupowaniu skupilono się na ZNKR jodo, omawiając ze szczegółami każde kata. Iaido mało natomiast miejsce w weekend, gdzie głównym tematem było ZNKR Iaido.
W sobotę po południu, na sali gdzie odbywało się seminarium kendo, miała miejsce oficjalna ceremonia obchodów 50-lecia Kendo w Polsce. Rozpoczęta została przez pokazy przygotowane przez każdą dyscyplinę. Zaczęliśmy od jodo, gdzie 6 najwyższych stopni jodo w Polsce pokazało wszystkie 12 kata ZNKR jodo. Następnie kendo zaprezentowało widowiskowe walki w formule "Mecz Polska vs Świat", pokazy zamknęło natomiast embu iaido z występem najwyższych stopni Iaido w Polsce - pięciu 6 danów. Po pokazach Polski Związek Kendo wręczył dyplom Honorowego Członka PZK Panu Takao Mizushimie, tytuły Renshi Łukaszowi Machurze (jodo), Wiesławowi Bielowi (kendo), następnie zostali uhonorowani wszyscy prekursorzy i założyciele, liderzy i trenerzy, działacze i aktywiści PZK, wybitni zawodnicy oraz zagraniczni nauczyciele. Każda z uhonorowanych osób miała swój wkład w to czym Polski Związek Kendo jest dziś.
Po Ceremonii spotkaliśmy się wszyscy razem (około 200 osób) na uroczystej kolacji, na której mieliśmy zaszczyt posłuchać przemówień paru najbardziej zasłużonych prekursorów kendo, iaido i jodo, zjeść i wspólnie bawić się do późnych godzin nocnych.
Prowadzącymi zajęcia kendo byli:
Sensei Angela Papaccio - Kendo Kyoshi 7 Dan
Sensei Tibor Barany - Kendo Renshi 7 Dan
Sensei Shizuka Takahashi - Kendo Renshi 7 Dan
Sensei Mariusz Wial - Kendo Renshi 7 Dan
Sensei Jana Ziegelheimova - Kendo 7 Dan
Sensei Jindrich Ziegelheim - Kendo Renshi 7 Dan
Sensei Dance Yokoo - Kendo Renshi 7 Dan
Sensei Sascha Yokoo - Kendo Renshi 7 Dan
Sensei Andrzej Kustosz - Kendo Renshi 6 Dan
Sensei Artur Hessel - Kendo Renshi 6 Dan
Sensei Wiesław Biel - Kendo Renshi 6 Dan
Sensei Agnieszka Nakabayashi - Kendo 6 Dan
Zajęcia iaido prowadzili:
Sensei Murakami Naotaka Iaido Kyoshi 7 Dan
Sensei Andrew Watson Iaido Kyoshi 7 Dan
Sensei Murakami Yoshihisa Iaido Kyoshi 7 Dan
Sensei Krzysztof Górnicki, Iaido Renshi 6 Dan
Sensei Adam Kitkowski, Iaido Renshi 6 Dan
Zaś zajęcia jodo były prowadzone przez:
Sensei Murakami Naotaka Jodo Hanshi 8 Dan
Sensei Andrew Watson Jodo Kyoshi 7 Dan
Sensei Murakami Yoshihisa Jodo Kyoshi 7 Dan
Wielkie obchody 50 lat kendo w Polsce zakończyły egzaminy na stopnie uczniowskie i mistrzostowskie. Egzaminy dla wielu kenshi zakończyły się sukcesem i mogą oni pochwalić się nowym stopniem umiejętności na długiej drabinie samodoskonalenia w sztuce walki.
Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy byli z nami w tym ważnym czasie, by wspólnie upamiętnić i świętować te cudowne lata, wszystkich, którzy byli naszymi nauczycielami, przyjaciółmi i partnerami w treningu, a nie ma już ich z nami, tych, którzy nadal z nami trenują i dbają o rozwój kendo, iaido, jodo w Polsce i tych, którzy nie trenują ale nadal nas wspierają będąc z nami i kibicując.
Mamy nadzieję, że tak udane obchody są dobrą wróżbą na kolejne 50 lat funkcjonowania kendo, iaido i jodo w naszym kraju.
Zapraszamy serdecznie do zapoznania się z relacjami:
Relacja zdjęciowa Kendo fot Piotr Marchwiński
Relacja zdjęciowa Iaido/ Jodo fot. Agnieszka Krawczyk